O hadech

Zmije obecná Hadi (latinsky Serpentes) jsou podřádem plazů z řádu šupinatých (latinsky Squamata).

Celá vědecká klasifikace zní:
Říše - živočichové (latinsky Animalia)
Kmen - strunatci (latinsky Chordata)
Podkmen - obratlovci (latinsky Vertebrata)
Třída - plazi (latinsky Reptilia)
Řád - šupinatí (latinsky Squamata)
Podřád - hadi (latinsky Serpentes)

Doposud je známo přibližně 2700 druhů hadů, přičemž z toho asi 410 hadů je jedovatých. Mezi nejznámější druhy hadů patří zejména zmije, chřestýš, kobra, taipan, mamba, krajty, anakonda nebo třeba hroznýši.
V České republice žije (ve volné přírodě) 5 druhů hadů - Zmije obecná, Užovka hladká, Užovka obojková, Užovka podplamatá a Užovka stromová.

Povrch těla hadů pokrývá pružná šupinatá kůže - v souvislosti s růstem se hadi musí pravidelně (u dospělých jedinců přibližně 2-3x do roka) zbavovat vnější, pevné vrstvy odumřelé pokožky.
Nejtypičtějším rysem hadů je velmi protáhlý trup, který plynule splývá s krkem i ocasem, a zcela chybějící končetiny. Hadí kostra se skládá pouze z lebky, dlouhé páteře s obratli (až 400 obratlů) a mnoha žeber.
Zajímavostí je kloubní spojení mezi horní a dolní čelistí, což hadům umožňuje polykat značně velkou kořist (čelist si jako by "vykloubí"). Zuby jsou ve většině případů silně zakřivené a ohnuté směrem dozadu (do tlamy).

Typickému tvaru hadího těla odpovídá rovněž i tvar a uložení vnitřních orgánů - jsou většinou velmi protáhlé. Hadi mají poměrně vyvinutý čich jehož činnost je podpořena Jacobsonovým orgánem. Hadi rovněž ve stavu aktivity odebírají kmitajícím úzkým rozeklaným jazykem vzorky pachu ze svého okolí. Chřestýši, některé druhy hroznýšů a krajty mohou také zjišťovat změny teploty vzduchu termoreceptory – tepločivnými jamkami umístěnými mezi okem a nozdrami.
Mnozí hadi mají různé druhy jedu - nejsilnější jed mají ty druhy hadů, které se živí rychlou kořistí.

Další články:

Víte, že...

  • ... nejtěžším hadem je anakonda velká s hmotností 227 kg?
  • ... jihoameričtí indiáni loví anakondy pro maso?
  • ... nejjedovatějším mořským hadem je vodnář Belcherův?
  • ... nejvíce jedovatých hadů žije v Austrálii?

Anketa